ועכשיו, מילה מהשר רפי איתן

בשולי הדברים, בפגישה שהתקיימה ביום חמישי בלשכתו של ראש הממשלה, נכחו ראשי סיעות הקואליציה, וכן יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו. מקורותיי סיפרו לי שבפגישה הציג יו"ר הגמלאים, השר רפי איתן, את המודל שהוא מציע בתחום פרישת רשת ביטחון להגנה על החיסכון הפנסיוני. ומה ההצעה של איתן? הנה הניסוח שלה בגלובס:

ביום ראשון הקרוב יציג איתן לממשלה תוכנית משלו להתמודדות עם משבר הפנסיה. על פי תוכניתו, הממשלה תמיר את אחזקות העמיתים בקרנות הפנסיה ובקופות הגמל לאגרת-חוב ממשלתית בלתי סחירה, הנושאת ריבית צמודת מדד בתוספת 2%. ההמרה תתבצע לפי מחיר אחזקות העמית ב-30 ביוני 2008. בנוסף, זכות ההחלטה בדבר ניצול הזדמנות המרה זו תהיה בידיו של העמית.

תכנית מעניינת. חבל רק שלא כתבו את המילה המפורשת – "הלאמה" – בשביל להבין שמה שהשר איתן מציע זה הלאמה מוחלטת כמעט של כל המשק. אם קרנות הפנסיה וקופות הגמל (כלומר מרבית החיסכון ארוך הטווח במשק), שמחזיקות כזכור כמעט בכל דבר שזז – מחברת טבע, עבור באפריקה ישראל וכלה באורמת – ימירו את ההחזקות האלה באגרות חוב ממשלתיות, המשמעות היא שהמדינה פשוט תקנה את כל הנכסים הנסחרים בבורסה, כמעט. כלומר, הממשלה תהפוך לבעלים של טבע, מכתשים אגן, אפריקה ישראל, דלק, איי.די.בי, מה שאתם רוצים. מגניב, לא? ניסו את זה פעם כבר איפשהו. נו, שכחתי איפה. אני רק זוכר שזה לא עבד מי יודע מה בסוף.

ואהבתי גם את הפסקה הבאה, שאמורה להסביר את ההיגיון מאחורי התכנית המקורית של השר איתן:

לטענת איתן, התכנית אינה כרוכה בהזרמת כספים מאוצר המדינה, מכיוון והממשלה תקבל ניירות ערך סחירים בתמורה לאג"ח ממשלתי, שמועד פירעונו בתוך מספר שנים לא מועט. התכנית מיועדת לעמיתים בני 55 שנה ומעלה.

התכנית אינה כרוכה בהזרמת כספים מאוצר המדינה? מה?? אתה רציני??? איזה קסם מגניב: אתה קונה נכסים, אבל לא משלם עליהם! וואו! אה, סליחה, אתה כן משלם עליהם. אתה נותן תמורתם אג"ח ממשלתית בריבית של 2%, אין לי מושג לאיזה טווח זמן. זה לא נקרא לשלם? ומי יממן את האג"ח האלה? הלו??? השר איתן??? איזה אנשים. וזה עוד לפני שדיברנו על העלות הכרוכה בניהול כל החברות החדשות הללו שהפכו להיות בבעלותה של המדינה. זה בטח גם לא עולה כסף. סתם, גרושים. נו, באמת.
אז הנה מסר שהייתי מעוניין להעביר לשר איתן בהזדמנות זו – תן לאנשים אחרים להגן על הגמלאים, עשה לי טובה. בשביל שילדיי ונכדיי וניניי לא יצטרכו לשלם גם בעוד מאה שנה את מחיר הטעויות שלך. תודה.

תגובות

 1. דובי

  "מגניב, לא? ניסו את זה פעם כבר איפשהו. נו, שכחתי איפה. אני רק זוכר שזה לא עבד מי יודע מה בסוף."

  להבדיל מהשיטה המתחרה, שהלכה דווקא יופי טופי.

  (הבריטים לא הלאימו את רוב הכלכלה שלהם בשנות ה-60-70? לא ידוע לי שהם הלכו פקקט).

 2. דרומי

  לא שאני חושב שההצעה של רפי איתן היא הצעה טובה, אבל:
  א. האחרון שניסה הלאמה הוא גורדון בראון, בשבוע שעבר, כשהלאים את ה-RBS. לפניו היה בוש, שהלאים את סיטי.

  ב. זה לא ממש הלאמה, כי קשה להניח שהמדינה תרכוש גרעין שליטה בחלק משמעותי של החברות שבהן היא תקבל מניות. קשה לדעת כמה זה יהיה בפועל, אבל אני בספק עם בהרבה חברות גרעין השליטה מוחזק על ידי קרנות פנסיה, גם אם סופרים את האחזקות של כולן ביחד.

  ג. התוכנית לא עולה כסף – בהנחה שבמועד הפרעון של האג"חים הבורסה (או ליתר דיוק, סל הנכסים שקנתה המדינה) תעלה ביותר מ-2%, ואז המדינה תוכל למכור את סל הנכסים האלה, לפרוע את אגרות החוב ולהישאר עם קצת כסף בצד. מצד שני, בתרחיש כזה רשת בטחון היא בלתי נחוצה לחלוטין…
  בעצם, אין כאן תשלום ישיר אלא לקיחה של הסיכון מהאזרחים אל המדינה.

 3. שאול א.

  מרג'!!!! רבותיי, הדיווה חזרה, בכבודה ובעצמה. והיא חיה, שזה כבר משמח לבבות.

  ולגבי התבנית – כזה אני, משעמם ומשמים. זה סוד הקסם שלי.

 4. אריאל

  דובי: יש אשר יטענו שגל ההלאמה של שנות ה-60 וה-70 הוביל (גירעוות אדירים מובילים לאינפלציה, שמאוחר יותר הופכת לסטגפלציה) לאירועים לא נעימים בכלל של חורף 78-79, הידוע גם בשמו "the winter of discontent", תקופה די טראומטית לבריטים. הנה זה בויקיפדיה: http://en.wikipedia.org/wiki/Winter_of_Discontent

  "תור הזהב" של הכלכלה הימנית (ואת זה אני גם אומר בנימה צינית), בתקופת תאצ'ר ורייגן היה במידה רבה תגובה בלתי נמנעת להגזמה של ממשלות אירופה עם המדיניות הקיינסיאנית, אותה חשבו אז לכל-יכולה.

  חוץ מזה, זה שקפיטליזם זה לא יופי טופי לא אומר שצריך לתת עוד צ'אנס לקומוניזם. זה אולי אומר שיש דברים שצריך וכדאי לתקן.

להגיב זה מגניב

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.