אודות

"תחשוב טעים, יהיה טעים" הוא הבלוג של שאול אמסטרדמסקי

נולדתי בירושלים באוגוסט 1980. מסיבה שלא ירדתי לסופה עד היום, כשהייתי בן שנה עברו הוריי לפתח תקווה, שם כיליתי את שנותיי עד הצבא. אחרי הצבא, אחרי שביל ישראל, אחרי חצי שנה באירופה, ועוד שנה בפתח תקווה, חזרתי לירושלים. למדתי בירושלים תואר ראשון בפילוסופיה, כלכלה מדע המדינה. התחתנתי בירושלים (בעצם, התחתנתי בחו"ל), הבאתי שני בנים לעולם בירושלים, ואחרי עשר שנים עזבתי את העיר לטובת דירה שכורה קטנה, במושב קטן ושקט על יד שער הגיא, קו ראשון ליער.

אחרי קריירה קצרה במשרד האוצר, הצטרפתי ל״כלכליסט״ בנובמבר 2007. בשנה וחצי הראשונות שימשתי כתב הכנסת של העיתון. אחר כך שימשתי ראש מערכת החדשות למשך שלוש שנים. ואז התפגר לי המוח וזה נראה לי כמו עיתוי טוב לשנות קצת את נקודת האיזון. מאז, במשך ארבע שנים, כתבתי ב"כלכליסט" בעיקר על נושאים שמעניינים אותי. כלומר, בעיקר על פנסיה, בריאות (על התפר שבין הפרטי לציבורי), חינוך (כנל), תקציב ומקרו-כלכלה, חרדים ותעסוקה, ונושאים מזדמנים נוספים. בדצמבר 2013 העניקה לי עיריית תל אביב את פרס סוקולוב לעיתונות כתובה על פרויקט "אמסטרדמסקי בערבות הפנסיה" – סדרה בת 10 כתבות על עולם הפנסיה הישראלי.

ביולי 2016 עזבתי את ״כלכליסט״ והצטרפתי לתאגיד השידור הציבורי בתור העורך הכלכלי.

בבלוג הזה תמצאו את כל מה שכתבתי בעיתון, לפי הנושאים השונים, אבל גם חומרים נוספים. גרסאות ארוכות לטקסטים שקוצרו מפאת חוסר מקום (אני נוטה להאריך בכתיבה), חומרים שמלכתחילה לא מתאימים לעיתון, מאחורי הקלעים של תהליכי עבודה או של אירועים חדשותיים, וסתם הרהורים פה ושם בעקבות דברים שקורים ואני לא מצליח לשתוק לגביהם.

כל הנאמר כאן משקף את דעתי האישית בלבד ולא נאמר על דעתו של שום גורם אחר.

מוזמנים לקרוא ולהגיב, לשלוח רעיונות או הערות במייל.

קריאה נעימה.

תגובות

 1. נועה

  היי שאול, מה שלומך?
  אתה לא מכיר אותי ולמעשה הדבר היחידי המשותף שיש בינינו הוא הוטרינר בני ספיר.
  לפני שבועיים הלכתי אליו פעם ראשונה עם החתולה שלי (בת 20) מכיוון שלא אכלה יום שלם.
  דיברתי איתו בטלפון לפני והוא עשה רושם של איש רציני.
  הגעתי אליו עם החתולה, שלא הרגישה טוב, ועם בן זוגי התומך.
  כמו שתיארת אתה, גם אני חוויתי ממנו הערות סקסיסטיות שממש לא היו במקום, לצד טיפול רשלני בחתולה האהובה שלי. לאחר שהוא טשטש אותה בגז (בלי לדעת את מצב הכליות והכבד), הכניס לה אינפוזיה ולקח לה דם (בבדיקה ראו שהכליות לא במצב הכי טוב אך כל השאר היה פיקס) הוא נתן לה וליום שהקפיץ לה את התיאבון ולי הוא נתן הבטחה שהחתולה תחיה לפחות עוד מספר חודשים, ואולי אף שנה.
  תוך כדי הטיפול הוא לא הפסיק להשוויץ במכונת הרנטגן החדשה שלו, ובכך האריך את זמן הטשטוש בו הייתה שרויה החתולה שלי.
  לא יכולתי להיות איתה בימים הבאים לטיפול המפוקפק, אך מכיוון שהובטח לי שהיא בסדר, לא דאגתי לה, והשארתי אותה עם מישהי שהגיעה פעמיים ביום להאכיל אותה ללטף ולנקות את ארגז הצרכים. ארבעה ימים אחרי זה האישה הזו אמרה לי שהחתולה לא אוכלת. הגעתי מיד וראיתי שמצבה ממש ממש ממש רע. התקשרתי לבני ספיר שנתן כתף קרה… בכל זאת היה כבר 12 בלילה.
  שעתיים לערך התלבטתי מה לעשות ואיך לעזור לה, אחרי אינספור שיחות עם וטרינרים במשמרות הלילה החלטתי לקחת אותה למרפאה של צער בעלי חיים שם נהגתי להתנדב. הוטרינר שם (אותו לא הכרתי) בישר לי שמצבה ממש לא טוב והדבר ההגון והטוב ביותר בשבילה הוא להרדים אותה..
  אני יודעת שהיא לא הייתה צעירה, אך בני ספיר גרם לי לתחושת שאננות כלפיה, שלדעתי היתה יכולה להימנע והיה ניתן להאריך את חייה לו היתה מטופלת אצל וטרינר אחר.
  אני כותבת את זה בתקווה שחיות אחרות לא יחוו את מה שהחתולה שלי חוותה אחרי "טיפול" אצל הוטרינר הזה.
  אם אתה יודע על עוד אנשים שקרה להם משהו דומה, אולי נוכל לעשות משהו… הרי אם לא היית מחליף וטרינר אולי זה היה גם גורלו של החתול שלך…
  אשמח לשמוע תגובה
  תודה.

 2. Baby Feeding

  אם היה לי אפילו שמץ של מושג כמה קשה להאכיל תינוק יהיה … טוב, בסדר, הייתי עדיין מיניקה. אבל אם מישהו הזהיר אותי האכלה של התינוק, לפחות הייתי מוכן במקצת.ציפיתי כאב, פטמות מדממות. אבל אני לא מצפה כי התינוק שלי היה רוצה להאכיל את 24 / 7 וכי אהיה לגמרי סחוט רגשית על ידי החוויה. אני מוצא את זה מאוד מייאש כי התינוק שלי רק רואה אותי כמו פרה.

 3. אהרון שחר

  שלום שאול, אני פונה אליך בהנחה שאתה כואב את המציאות הכלכלית. אני אדם מוזר, הזוי, תמהוני, איש אינו מתייחס אלי, אבל יש לי יתרון אחד קטן: אני יודע מה צריך כדי להציל את האנושות. ברור לי שגם אתה תנקוט את אותה גישה בה נוקטים כולם כלפי: זכות השתיקה, אבל לנסות לא עולה הרבה כסף. אני שולח לך את רשימת ההסברים שלי לפלא המתמיה: מדוע האנושות אינה מצליחה להבחין בכך שהיא שודדת את עצמה לדעת? מי יודע, אולי אתה לא סנוב ומוכן לממש באמת את הפתגם "מכל מלמדי השכלתי". http://www.news1.co.il/Archive/003-D-86514-00.html

 4. Lake

  Hi, I was reading your article about "Hotzeh Israel" by foot, which I'm planning on doing by the end of September… Very interesting, yet, it was written long time ago… Also, no tips for the ladies… Other than that, great article!

 5. דר' גרשון פז-טל

  שאול שלום
  אני דר' גרשון פז-טל מבקש לידע אותך בחומרים כלכליים ברמה הלאומית
  אנא שלח לי מייל להעברת החומר. המייל שלי
  itapaztl@zahav.net.il
  054-4333504

 6. עידו

  וואו .לא קראתי בחיים כזה אוסף רנדומלי ומוזר של תגובות.

  יש פה הכל בין חתול מת לקונספירציה עולמית

 7. דוד הרן

  שלום שאול
  ראיתי כתבה שלך על גזל הפנסיה, ואני מסכים לכל הנאמר, גם שהצגת את קצה, קצהו של הנושא.
  כשכיר חדש בחברה, הפנו אלי את סוכן הביטוח של החברה. מתוך רצון לזרום עם החברה נפגשתי איתו
  ביטוח מנהלים ירד מהפרק באותו רגע שהסוכן הציע אותו, מאון סיבות שציינת בכתבת הטלויזיה
  המפתיע היה שלמחרת קיבלתי ערמה של מסמכים חתומים על ידי שהוגשו לחברת הביטוח. מיד שלחתי הודעה לסוכן שאני מבטל את יפוי הכוח שניתן כדי לקבל עלי פרטים. הבחור העתיק בפעולת העתק /הדבק את חתימתי והצהיר על דברים שכנראה מביאים לו תשואה, כגון הצהרה על ״ לא עישן מעולם״
  לאחרונה כחודשיים לאחר המקרה, התקבלה אצלי הודעה מחברת מגדל , ״ מבצע דמי ניהול עבורך הסתיים ומחירו יהיה כפול״ לברורים פנה לאותו סוכן שביצע הונאה בחתימתי
  מוכן להציג גם מסמכים
  העיקר שהנושא יעלה בעוצמה רבה יותר בתקשורת, וכמובן בשעות רייטינג,
  ישר כוח למצווה שאתה עושה

  דוד הרן
  אשקלון

להגיב זה מגניב

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.