אמנון כהן – חסום לי את ערוץ הקבלה!

1.
יום אחד התעוררתי בבוקר, וגיליתי שהתפרץ ליס מקס שלי ערוץ הקבלה. ממוקם אי שם באפיק 66, התנחל באין מפריע. הנה, יש לו גם אתר אינטרנט, תוכלו לצפות בו גם ללא חיבור ללווין. אני אהמר שהוא לא משדר בשבת.

2.
בהתחלה הדבר חלף לי על יד האוזן. הצצתי קצת בלוח השידורים של ערוץ הקבלה, נדהמתי מהדברים שיש שם, קצת התרעמתי ביני לביני על זה שבכלל יש ערוץ קבלה, אבל אחר כך הבנתי שיש מספיק אנשים בעולם שצריכים דברים כאלה, והמשכתי הלאה לעסוק בענייניי.

3.
ואז, הבוקר, קיבלתי בחילה קשה מהעניין הזה. ראשית, תהיתי מדוע הערוץ הזה פתוח בטלביזיה שלי כברירת מחדל. זאת אומרת, נניח שהיו לי ילדים קטנים. ילדים זכים, מסוג הילדים שחבר הכנסת אמנון כהן חרד לגורלם ולשלומם. כאלה ילדים. ונניח שאני רוצה לשמור על נפשם הרכה של ילדיי, ולא לחשוף אותם לתכנים שאני מגדיר אותם כתכנים פסולים, או תכנים לא רצויים, או אפילו תכני תועבה. ונניח שאני סבור שהתכנים המשודרים בערוץ הקבלה הם תכנים כאלה, כלומר תכנים בלתי רצויים לילדיי. ממש כשם שאם היה ערוץ מיסיונרי של אוונגליסטים שפונים בעברית לילדים, או ערוץ של יהודים משיחיים שמנסים להפיץ את תורתם, וכיוצא באלה, לא הייתי מעוניין שילדיי יצפו בו. אתם יודעים מה, לא הייתי מעוניין שילדיי יצפו בו כברירת מחדל, כלומר שהוא לא יהיה פתוח כברירת מחדל בפניי ובפני ילדיי, מבלי שביקשנו אותו במפורש.

4.
במלים אחרות, אם אנשים במדינת ישראל החליטו כי את ערוצי הפורנו יש לחסום כברירת מחדל, וחוקקו חוק מדינה בשביל זה, איני רואה שום סיבה בעולם שלא לחסום כברירת מחדל את שידורי ערוץ הקבלה. מי שרוצה, שיצפה בו. שיתקשר למוקד שירות הלקוחות ויזמין את הערוץ. אין סיבה שאני אצטרך לעשות את זה בשביל לחסום את הערוץ.

5.
בשלב הזה הצגתי בפני פוזי, אשתי היקרה, את דעתי בנושא. היא אמרה שהיא מתפלאת עלי. שבתור אדם ליברלי, לא יכול להיות שאני בעד חסימת תכנים. נו, היא צודקת. אני לא בעד חסימת תכנים. אני בעד פתיחת תכנים, בעד שיתוף מידע, בעד פלורליזציה של דעות. כן, אני בעד. אבל יש אנשים במדינה הזו, אנשים שכוחם עולה על שלי, מסתבר, שמתנגדים לדברים האלה. הם בעד לצנזר, הם בעד לסמא, הם בעד להסתיר את המציאות מעינינו, לכפות עלינו מטריקס שחורה. עכשיו, אם הם בעד צנזורה, וכוחי שלי מוגבל לעומתם, אצטרף אליהם בגל השחור שלהם. ולכן, אני שב ואומר, אם ערוצי הפורנו סגורים כברירת מחדל, גם ערוץ הקבלה צריך להיות סגור כברירת מחדל. הנימוקים הם אותם הנימוקים. לפחות מבחינתי. אם לא צדק, אם לא פתיחות דעת, אני דורש לפחות סימטריה. זה הכל. שהרי לא ייתכן שאפילו בוועידת הצנזורה העליונה ישבו רק יראי שמיים חשוכי מוחין, ולא תהיה נציגות לאנשים שדעתם בהירה עליהם קצת יותר.

6.
ולסיום: הפוסט הזה לא יצא רהוט ואלגנטי כפי שרציתי שיצא. אולי בגלל שאני יותר מדי כועס. אני מניח שלחלקכם זה ישמע קטנוני, מתנשא, אנטי-דתי, ושאר סופרלטיבים מאותה המשפחה. נו, שיהיה. רק ניסיתי להבהיר עד כמה האיוולת הזו שקרויה מדינת ישראל מרגיזה אותי לפעמים, ועוד על הבוקר. זה הכל. לכשעצמי, התקשרתי למוקד השירות של יס וביקשתי לחסום את הערוץ. נציגת השירות האדיבה להפליא, שירה, הסבירה לי כיצד אני יכול לחסום את הערוץ באופן ידני דרך השלט שלי. עשיתי זאת. עשיתי זאת כי אני מאמין שאם אנחנו רוצים לחיות בשלווה יחסית במדינה הזו, אזי זו הדרך – אדם יכול לבחור לעצמו במה לצפות ובמה לא. וכך זה צריך להיות, גם עם ערוצי הפורנו. אין שום נימוק רציונלי לצורה המעוותת שבה הדברים מתנהלים כיום. כששאלתי את שירה האם הערוץ הזה מתוכנן להיות ערוץ בתשלום בשלב כלשהו, היא אמרה שנדמה לה שלא, משום שהמטרה שלהם היא להפיץ את הערוץ הזה לכמה שיותר אנשים. המממ. לו הייתי תחקירן, הייתי הולך ובודק את קשריו של מנהל ערוץ הקבלה (ראו בפסקה הבאה), עם מנכ"ל יס, או במקומות אחרים הקשורים לעולם התקשורת. ולא, דווקא במקרה הזה אני לא מתכוון לשר (החרדי) אריאל אטיאס. יש לי הרגשה שהוא לא מת על הערוץ הזה, בגלל מי שעומד בראשו.

*
לקריאה נוספת (ומומלצת): לאיש הזה שמנהל את ערוץ הקבלה, או משווק אותו, או השד יודע מה, קוראים מיכאל לייטמן. מהאתר של ערוץ הקבלה יש הפניה לבלוג שלו. כנסו, לא תתחרטו. נסו למשל את העמוד הזה, שעוסק במשבר הכלכלי העולמי. יש שם כמה פנינות של ממש. בין היתר, רק בשביל לגרות את סקרנותכם, לייטמן צופה כי בשנים הקרובות המשבר הנוכחי יתגלגל בסופו של דבר למשבר צבאי-נאצי. ויש גם תופינים על שרי אריסון. בקיצור, קריאה נעימה.

עדכון חשוב: ליאור שלח לי את הידיעה הבאה מנענע10. בגדול, הם מציגים שם את ה"בני ברוך" האלה, החבר'ה שמנהלים את ערוץ הקבלה, בתור עוד כת של משוגעים. הנה ציטוט מתוך הידיעה (התגובה של מיכאל לייטמן):

לשאלה לגבי תקנון הקבוצה והאיסור לדבר עם אנשים מבחוץ על בני ברוך או הציווי לבלות עם האשה רבע שעה ביום בלבד עונים סופר ולייטמן: "זהו אורח חיינו. הוא בא להגשים את המצווה 'והגית בו יומם ולילה'. כפי שאנחנו לא מבקרים אתכם החילונים, אל תבקרו אותנו. אנחנו באמת מאחלים לזוג הזה את כל הטוב, וגם לכם".

זה מה שיושב לכם בטלביזיה.

תגובות

 1. שרון

  תודה. הייתי עסוקה בימים האחרונים בלשנוא את ערוץ הנשים החדש של יס בגלל כל התיעוב העצמי שהוא מפמפם, וכך לא יצא לי להקדיש כמה דקות לעיון באשפה האמיתית שסביר להניח שתשכנע אותי סופית להתנתק מיס.

  ולהנאתך, פנינה ששרפה לי את חצי השעה האחרונה: ערוץ הקבלה בדיון על המרחב הוירטואלי (לטענתו של הרב, סקנד לייף לא יחזיק מעמד).

 2. אח שלו

  תהיה בנאדם, וצא מבועת הסייבר.
  הדפס את זה באי אלו עותקים, ושלח למדורי הדעות של העיתונים הגדולים. לא כ"מכתבים למערכת", אלא כדעה של עיתונאי. אם תערוך את זה כמו שצריך, הם יפרסמו. הנקודה שהעלית היא גאונית.
  ואם אתה כבר מדפיס, שלח למספר חברי כנסת שאתה יודע שיאהבו את הפנינה הזאת. נראה לאן זה יתגלגל משם. אולי בסוף יחסמו את זה בקוד.

 3. חן

  חבל מאוד להתעצבן לבד. בוא לגדול אתנו…
  הצטרף לעצבניים הוותיקים הדורשים להפריד את הדת מהכסף (של כולנו).
  הכנסו לאתר של מפלגת אור והצטרפו אלינו.

 4. חזי

  אני יכול להבין את הטענות והדחייה שלך מערוץ הקבלה. אבל כמו שלך מפריע ערוץ מסוג זה כך מפריע לאנשים שונים ערוצים אחרים, אפילו אלו שנחשבים למיינסטרים, ואולי גם הם לא רוצים שילדיהם הזכים ייחשפו לתועבות מהדורות החדשות משוועות הרייטינג וחוכמת "הישרדות" ו"האח הגדול"…
  אז אולי בעצם צריך לחסום את כל הערוצים וכל אחד יפתח את אלו שמקובלים עליו ועל תפיסת עולמו?!
  סה"כ זה טוב שיש פלורליזם וכל אחד יבחר מה שמתאים לו. ועל כן הסימטריה המושלמת תהיה לחסום הכל ושכל אחד יפתח את מה שהוא אוהב… תחשבו על זה…

 5. אילנה

  אני חושבת שאתה מגזים עם חסימת ערץ הזה , כי אתה לא מבין את התכנים , לא מתעמק, ואומר דבירם כאלה, למה זה מכעיס אותך תבדוק עם עצמך.כאילו מה פורנו בערוץ הקבלה שהוא אומר שאנחנו צריכים להתחבר בחיבור אחרולצאת מהבועה שלנו. מאגואיזם שלנו. זה שהערוץ מפיץ כלל גדול בתורה " ואהבת לרעך כמוך" . מה פורנו בזה? זה ערוץ שפותח את עניינים לאנשים שרוצים לפתוח אותם ולראות את החיים אחרת מגישה המעובטת של העולם המודרני, שבו אנשים לא רואים אף אחד חוץ מעצמם. תפסיק אם הכעס הזה הוא לא יבין לכלום , אנחנו גרים במדינה דמוקרטית , כל אחד רואה מה שהוא רוצה , אל תראה את ערוץ , אבל שלא יהיה לרצון למנוע מאחרים לראות אותו.אז תחשוב טוב טוב לפני שאתה קורה פורנוגרפיה לתורה שקיימת כבר חמש אלפים שנה.

 6. Esther

  אחלה ארוץ איכותי, ארוץ 66. מעניין, ללא פרסומות אינפנטיליים ונותן לנו לחשבו על עתידינו!
  איזה יופי שיש את ארוץ הקבלה!
  Finally something to look forward to!

 7. שחר

  שמע, לפחות בהוט יש הודעה די ברורה שהערוץ פתוח לתקופת היכרות מוגבלת ואחריה ייגבה עבורו תשלום. אני מבין שזה לא לחלוטין עונה על הבעיה שאתה מתאר אבל זה בכל זאת מצדיק פתיחה זמנית של הערוץ מבחינות מסויימות.

 8. רמי

  שאול, שאול, שאול…
  תראה לאן הגענו, החברה הכי אינטלגנטתים (כאילו)ף הכי צפנים (כאילו),
  הכי ??? כאילו – דווקא הם מתגלים כצרי אופקים.
  אני צופה בערוץ בקביעות – ויכול למסור לך ממקור ראשון שכל מה שכתבת בפוסט הוא פשוט שטויות. בדיוק הדיעות המוקדמות והסטיגמות שבגללן כולם שונאים פה את כולם. בלי להקשיב, בלי לבחון. כנראה שחלק מהטרנד העכשיו זה להיות רדוד.
  הערוץ החדש הזה מציג פעם ראשונה תוכן חברתי אמיתי, לא דתי, כן תתפלא, לא דתי בכלל, אופילו קצת אנתי דתי. אם היית קצת מקשיב היית שומע את הרב לייטמן "יורד" על דת ודתיים בצורה חריפה, איך שם הכל עבודה בעיניים, שליטה וכח בשם המסורת, אופיום להמונים/
  בערוץ מצאתי שיחות על אהבת הזולת – אם יש דבר כזה בכלל. על תקלות האגו שלי ושלך. ועל חינוך של ילדים ומבוגרים שבאמת רוצים להתפתח כאדם ולא סתם כבשה בעדר שאוכל הישרדות והאח הגדול וממלא את החייה בלהסתכל על המסך הירוק/אדום באחד העם.
  אני ממליץ לך לצפות קצת וכתוב אחר כך פוסט חדש – נראה אי יש לך אומץ להרים את הכפפה.
  בידידות

  רמי,
  אגב, כמוך גם אני חילוני מת"א עם תואר ראשון במנהל עסקים ג'יפ אישה + כמה ילדים חמודים. שיום אחד התחיל לשאול "מה קורה פה? ולא מוכן לצאת פארייר וללכת שולל אחרי סטיגמות שטוחות לגמריי.

להגיב זה מגניב